nailove4941 nailove4941
  • 16-09-2022
  • Mathematics
contestada

Jack purchased 3 yards of material to make a coat. he used 5 - 8 of a yard. how many yards of material does jack have left?

Respuesta :

Otras preguntas

Nora and her children went into a grocery store and she bought $11.95 worth of apples and bananas. Each apple cost $1.25 and each banana costs $0.40. She bought
what was the most correct result of the Election of 1800? John Adams was re-elected as the President again. Thomas Jefferson was re-elected as Vice President.
(6x^3-84x^2+264x-240)/(x-10)
The frosty ice cream shop sells sundaes for$2 and banana splits for $3. On a hot summer day, the shop sold 8 more sundaes than banana splits and made $156
A company is looking to hire a lawyer. One law firm states that their legal fees can be determined using the expression 380x + 25000, where x is the number of h
sara left the city for vacation. sam left 5 hours later going 68 mph faster to catch up. after 4 hours sam caught up. what was Sara's average speed?​
Simply. If x = 4, evaluate -x. 20 points help!
Revise the sentence, I want to go back to school so I can make big bucks after I graduate.
Frank got 24 out of 96 correct in his test.What fraction of the marks did he get wrong?
A electrolytic cell is set up as was done in this experiment but with a different metal. An average current of 150.1 mA is delivered for 17 minutes and 42 secon