Seudónimo Seudónimo
  • 20-09-2022
  • Mathematics
contestada

Liam wants to buy raspberries and pears to make a fruit tart. Raspberries cost $2.50
per pound and pears cost $2.25 per pound. How much does he spend if he buys 3
ppunds of raspberries and 2 pounds of pears? How much does he spend if he buys a
pounds of raspberries and y pounds of pears?

Respuesta :

Otras preguntas

Compare and contrast the roles of agricultural and environmental scientists.
In Buddhist teachings what is "the middle way" defined as?
Need help, please would be helpful
When building electric circuits,_______ flow along the path ( wires, energy source, and resistor(s)). -neutrons -matter -electrons -protons
What grassroots movement was begun to protect farmers interest in the south
two thousand brown trout are introduced into a small lake. the lake has a volume of 20,000 cubic meters. use a table to find the probability that three brown tr
The store bought a computer for $850, and sold it for $1105. What percentage was the markup?
Please help due in 9 minutes
what is something a computer scientist would do
Jamie tried to solve an equation step by step. \qquad\begin{aligned} \dfrac25n+7&=12\\\\ \\ \dfrac25n&=5&\green{\text{Step } 1}\\\\ \\ n&=2&