frederico6059 frederico6059
  • 18-10-2022
  • Mathematics
contestada

A certain chocolate bar cost p35.00 per piece. however, if you buy more than 10 pieces, they will be marked down to a price of p32.00 per piece. use a piecewise function to represent the cost in terms of the number of chocolate bars bought.

Respuesta :

Otras preguntas

The sum of 2 prime numbers is 85. What is the product of these two prime numbers?
Kahulugan ng paglililo?
According to Martin Luther King Jr. Why do we need nonviolent gadflis in society?
Which of the following is an appeal to ethics? A) Positive references to the audience's sense of right versus wrong B) Descriptions of events or place
what is 800 increased by 40%
why did rosa parks wanted to go around the world with a pilot?
mr.singh used a one year installment plan touy a computer. on the installment plan the computer cost $2,400 plus 6% simple intrest. use the formula for simple i
What is the potential downside of globalization
what is the vicious cycle of obesity
solve each system by graphing y=-4/9x-3 y=-7/5x-3