Aeaydy Aeaydy
  • 16-12-2022
  • Mathematics
contestada

Manuel bought 9 pounds of apples.
He has eaten 34 of a pound so far and has $15 worth of apples left. Write and solve an equation to find the cost of the apples per pound to the nearest dollar. How much did the apples cost per pound?

Respuesta :

Otras preguntas

2x+17 < 5x+2 < 4x+13 Can you fill in the blanks? _< x <_
Which factors can be multiplied together to make the trinomial 5x2 + 8x – 4? Check all that apply. (x + 1) (2x + 1) (x + 2) (5x + 1) (5x – 2)
Complete this statement: 8 ounces is to one cup as __________ ounces is to 10 cups.
Match the layer of the earth with its best description. 1. inner core a. plastic portion of the upper mantle of the earth 2. outer core b. made of large plates
m m m Solve for each indicated angle measure or variable in the figure.
How does meter function in a free verse poem??
What is 57 times 1023??
What is the quotient of 27,006•42?
What is 8/5 for fractions no decimals!?
Bruce brought 4 3/4of ground turkey to make turkey burgers to go at a barbecue how many 1/4 pound burgers can he make