Monkeybanana09
Monkeybanana09 Monkeybanana09
  • 16-12-2022
  • Mathematics
contestada

The price of apples is $3.60 for 3 pounds Write the price as a unit rate.

A $1.20/3 lb
B $3.60/3 lb
C 3.60/1 lb
D 1.20/1 lb

Respuesta :

Otras preguntas

Your grandmother gave you RM 100. You need to write in about 50-80 words on what and how will you use this money wisely.​
Provide suitable recommendations and solutions to the indian summer monsoons​
Please help me Several points appear on the number line, which shows numbers from 0 through 1. On the number line, point M represents 0.25. What fraction does
Which of the following shows the extraneous solution to the logarithmic equation? log subscript 4 baseline (x) log subscript 4 baseline (x minus 3) = log subscr
How many opportunities does a candidate have to pass the test ?
Which sentence incorrectly uses an apostrophe to show possession? He sat under the bough’ s of a spreading oak tree. First she called her restaurant “Silly Sun
Determine the solution for the polynomial: 14x^2 + 60x = -2(5x^2 + 3x - 9)
Which conclusion is supported by the editorial? A.President Theodore Roosevelt improved the lives of American workers. A. President Theodore Roosevelt improved
What is the maximum sustained wind speed of a category two hurricane.
Where did Columbus arrive in 1492? A. Mexico B. The USA C. An island in the Caribbean D. Italy