katarinashultz79 katarinashultz79
  • 19-01-2023
  • Mathematics
contestada

A grocery store has increased its prices over time, since they opened. In their 3rd year the price per pound of apples was $0.25. Currently in their 13th year the price per pound of apples is $0.75.
what is the equation of the line that would represent the price increase per pound of apples over time.

Respuesta :

Otras preguntas

what were the 3 most important accomplishments of Augustus, and why?
Which statement best describes the Allies in World War II? A. A group of world leaders who try to unite Soviet states B. A group of countries that share a democ
Metaphors 8. Her hair was bone white when she saw the angry lion. is compared to
a picture on the walls jeremy's classroom has 4 right angles,4 sides of equal length,and 2 pairs of opposite sides that are parallel. what quadrilateral best de
find the value of 9 and 4
if the box weights 1 pound,how much does the box weight
1. _______ behavior is inherited and programmed in the genetic code. 2. When a deer hears a sound in the forest, such as crackling footsteps, it immediately fre
Simplify the ratio 25:30
Round your answer to the nearest hundredth.
What happens to a 44-degree angle if you rotate it 90 degrees counterclockwise?