tingzheng200y tingzheng200y
  • 19-01-2023
  • Mathematics
contestada

Jessie and Kayla decided to purchase books and DVDs for the youth library at their church. Jessie purchased eight books and four DVDs, and Kayla purchased five books and six DVDs. Jessie's total cost was $80 and Kayla's was $92. If all the books sold for the same amount and all the DVDs had the same price, how much was the cost per item?

Respuesta :

Otras preguntas

The original selling price for a pair of jeans is $129.00 and the retailer marks them down to $98.04. What is the percent markdown
how many ways can you say 15409
What is a good way to answer: Por que estudias espanol?
Most French motives for exploration were for ___________ purposes.
in an election about 500,000 people voted in all what could be the exact number of people who voted in the election
Explain why modern communications systems are important to scientist worldwide
One year,the price of wheat was $8.87 per bushel.The next year,the price was $9.60. Round the price per bushel of wheat for each year to the nearest tenth of a
As one moves further from the center fo the circle, what happens to the interpretation?
Decimals between 9.4 to 10.5 with an interval of 0.1 between each pair of decimals
combine like terms: X + X - X + Y + Y - Z + Z - Z