mukandilajustice mukandilajustice
  • 20-01-2023
  • Mathematics
contestada

An 18-ounce bottle of milk costs $3.60. A 12-ounce bottle of milk costs $3.00. Which bottle of
milk costs less per ounce and by how much?

Respuesta :

Otras preguntas

13xy-8 I can't find anything to help me on this so please write the answer or just explain. please!!
the ratio of adults to children is 7:3. based on this ration, if there was 370 people how many where children
there are 120 minutes in 2 hours. How many minutes are in 15 hours? what operation do I use
A map has a scale of 1:1 000 000. If you measure a distance of 23.5 cm on the map between two cities, how far apart are the cities in kilometers.
Which was a reason the Iraq War did not end quickly? The millitary had to spend additional time disposing of weapons of mass destruction safely. The US departme
Which point is collinear with points B and C?      A.(0, 0) B.(1, 1)  C.(1, –5) D.(6, –8)
what is the solution to y=51-3z
Jamal is putting a swimming pool in his backyard. The length of the pool will be 1/3 of the length of the yard. If the yard is 30 1\2 yards, what will the lengt
A rectangle made of square tiles measured 7 tiles long and 3 tiles wide. What is the length of a similar rectangle whose width is 9 tiles?
"The students at mix middle school painted a mural 25 feet long the hight was 3/10 of the length . How hight was the mural"