saimaabdullatif008
saimaabdullatif008 saimaabdullatif008
  • 19-05-2023
  • Mathematics
contestada

a) Tareq has 37 chocolate cookies and 20 ginger bread cookies. Naya has 6 times more chocolate cookies than Tareq. How many chocolate cookies does Naya have?

b) A restaurant sold 17 pizzas and 9-garlic bread every day for a month. How many garlic bread were sold if the month had 28 days?​

Respuesta :

Otras preguntas

Write and evaluate expression for 21+18+16+18 in addition then in addition and multiplication
what type of consumers are in temperate grassland
How do I find the unit rate of $7.96 for 5 pounds?
"The cover of a photo album has an area of 97.5 square inches. Find it's area in square centimeters.
My son need help with number 4 and 5 can someone help him
Find the rate and unit rate for 40 meters in 16 seconds
If a hallway measuring 90 feet by 7 feet requires 1/2 a fluid ounce of cleaning solution per square foot, how much cleaning solution is needed to clean the hall
Suppose the probability of a student takes AP Calculus as is on the honor roll is 0.0035, and the probability that a student is on the honor roll is 0.23. Find
How do you write -7 8/45 as a decimal
Write an algebraic expression The quantity 9 more than a number