english3515 english3515
  • 20-05-2023
  • Business
contestada

the standard materials cost to produce 1 unit of product r is 7 pounds of material at a standard price of $47 per pound. in manufacturing 6,000 units, 41,000 pounds of material were used at a cost of $48 per pound. what is the total direct materials variance?

Respuesta :

Otras preguntas

Alexandra Ran 2 7/10 miles on Monday. She ran twice as far on Tuesday. How far did Alexandra run in all on those days?
An atom has 17 electrons and its mass is 35, calculate the following number of protons, atomic numbers, numbers of neutrons
China's Great Wall is located in this part of the country
x+9/x^3-9x^2+15x+25 how do I solve this
In The Narrative Life of Frederick Douglass, from whom did Douglass borrow papers in order to board the train and escape? A. Nun B. Officer C. Priest D. Sailor
What is 65,754.59 rounded to the nearest tenth?
Which values satisfy the inequality? |x|< 3 Choose all answers that are correct. A. x = -6 B. x = -5 C. x = -1 D. x = 2
What is the purpose of the Sierra Club?
How Many Times do 4 go into 70
The supremacy clause of the U.S. Constitution has supported the (4 points) national government's sovereignty over matters related to citizen health care and edu