chloernl184 chloernl184
  • 20-02-2024
  • Business
contestada

Edwin sells jars of jam for $1.90 each. determine how many jars of jam edwin needs to sell to break even if the variable cost per jar is $1.10 and fixed expenses are $35,700.00 per year.
a. 11,900
b. 28,560
c. 44,625
d. 56,500

Respuesta :

Otras preguntas

What is the example to the word camouflage
which answer describes the restrictions for the variables x+1/x-4?
who rescues dante and virgil from the demons and then opens the dates of dis
how would your body be affected if your pituitary gland was not working properly?
Joe, Keitaro, and Luis play tennis. To decide who will play against each other in the first match, they put their names in a hat and choose two names without l
Deciding on the narrative point of view means that an author must choose
what is {30-5][+][-7]
The Supreme Court case of Marbury v. Madison (1803) established the principle of?
Which kingdom is known to contain organisms that have cells with no cell walls?
Explain why improving cardiorespiratory fitness and muscular strength and endurance are considered good strategies for improving body composition.