jsjhyg5rwt jsjhyg5rwt
  • 15-04-2024
  • Mathematics
contestada

A grocery shop sells apples and pears 5 apples cost 60p
8 pears cost 72p
A-work out the cost of one apple
B-work out the cost of one pear
C-which type of fruit is cheaper per item

Respuesta :

Otras preguntas

How did women in American colonies significantly contribute to upholding the boycott on British goods during the American Revolution?
A writer wants to develop an argument on the following issue: We should have more solar power in use by now. Which answer offers the most logical argumentative
How did the question of admission of new states to the Union fuel the debate over slavery and states, rights?
is a elk a producer consumer or decomposer
The radius of the Earth is approximately 3,960 miles. Find the approximate surface-area-to-volume ratio of the Earth.
90 is one tenth of what?
3/5(15d+20)-1/6(18d-12)=38
Which best describes why voters choose political candidates? to represent their interests in the economy to create policies that favor them to get rid of polici
An exterminator charges $80 to visit a home and $35 to spray each room. If the total bill was $395, how many rooms were sprayed? Write an algebraic equation tha
According to Darwin which of the following creatures would be most likely to survive