malihamazahir9233 malihamazahir9233
  • 16-05-2018
  • Mathematics
contestada

A jar of peanut butter and a jar of jam cost $10.20 in total. the jar of peanut butter costs $10.00 more than the jar of jam. how much does the jar of jam cost

Respuesta :

MKTurner
MKTurner MKTurner
  • 16-05-2018
Well this is pretty simple. So the first thought is that the peanut butter would be 10$ and the jam would be 0.20$, however, the peanut butter would not be 10$ more. Instead, subtract the 10$ from the total, which gives you 0.20$, and then divide that by two. Now you have 0.10$ for each, along with another 10$ for the peanut butter. The peanut butter would be $10.10, and the jam would be 0.10$ (that's pretty cheap!).
Answer Link

Otras preguntas

Two adjectives about Second continental congress
If you imagine how to walk from your house to the bus stop, you are using a:
7-2n=n-14i want to know how to solve it
How can you best ensure you're getting enough of all the essential amino acids?
a car can be assembled on an assembly line in 6 hours. assume that the cars are assembled at a constant rate.how many cars, y, can be assembled in t hours?
Why did helga the witch sign up for anger management classes
What is an islamic religious center called?
Read this excerpt from Little Brother and answer the following questions in complete sentences using proper grammar and punctuation: After a heated classroom
A 231-ω and a 206-ω resistor are connected in series across an unspecified power supply. if the current through the 231-ω resistor is 0.39 a, what is the exact
Which process is used to protect transmitted data in a vpn?