justin157
justin157 justin157
  • 16-05-2018
  • Mathematics
contestada

if a snack mix is $3.60 per pound, find the cost of 4.75 ounces show work!!!

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 16-05-2018
since we know that 1lb is really 16oz, then, $3.60 for 16oz, how much is it for 4.75oz?

[tex]\bf \begin{array}{ccll} \${data-answer}amp;oz\\ \text{\textemdash\textemdash\textemdash}&\text{\textemdash\textemdash\textemdash}\\ 3.60&16\\ x&4.75 \end{array}\implies \cfrac{3.60}{x}=\cfrac{16}{4.75}\implies \cfrac{3.60\cdot 4.75}{16}=x[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

When jocelyn first went to work for a well-known clothing retailer, she couldn't stand one of her coworkers. but now that she has worked with her coworker for a
Evaluate the function f(x) = –2x2 – 3x + 5 for the input value –3.
13. Food handlers can contaminate food when they:
Describe how the sizes of the 1/2 strip and the 1/6 strip compare. Then descrube how the denominators of the fractions 1/2 and 1/6 are related
Carl has a piece of toast that has jelly on one side, and he dropped it twice. both times, it landed with the jelly side up. if he drops it two more times, what
What's the answer to the picture attached?
What are the items of food handling most likely to be vulnerable to hazards
How much water should be added to 14mL of 15% alcohol solution to reduce the concentration to 7%
Select the system of inequalities that has been graphed below.
Your aunt has a fear that makes it difficult for her to leave her home. she feels trapped and is unable to work or engage in any type of activity that requires