dog62 dog62
  • 17-05-2018
  • Mathematics
contestada

Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 what is the cost of 1 fish

Respuesta :

Pitymys Pitymys
  • 27-08-2018

The cost of 12 goldfish is $3. Now the cost of 1 fish is

[tex] \frac{3}{12} =\$0.25 [/tex].

Answer Link

Otras preguntas

John worked for 8 weeks and earned $200. If he works five days per week, how much did he earn per day?
Is 44.11 greater than 44.5
why did people from other countries share in the excitement of the moon landing?
10^(-10log3) How to solve this???
Kristine bought a vase that cost $5.99 and roses that cost $1.25 each.the total cost was $20.99.write and solve the equation to find how many roses Kristine bou
If R number 1=7 and R number 2 =5 what is the resistance of the circuit?
The two-word system for naming organisms is called
When the queen counted her jewels, she found that she had five pearls for each diamond, two opals and three rubies for each diamond, and two emeralds for each o
If R number 1=7 and R number 2 =5 what is the resistance of the circuit?
solve it by substitution method:- 5x - 6y=-9 and 3x + 4y= 25