motterhailey7733 motterhailey7733
  • 18-05-2018
  • Mathematics
contestada

You buy boxes of strawberries at the market. Each box costs $ 6. Write an equation for the number of dollars, d ,you spend on b bb boxes.

Respuesta :

carlosego
carlosego carlosego
  • 28-05-2018
For this case, the first thing we must do is define variables:
 b: number of boxes
 d: cost in dollars
 We now write the equation that models the problem.
 We have then:
 d = 6b
 Answer:
 
an equation for the number of dollars, d, you spend on b boxes is:
 
d = 6b
Answer Link

Otras preguntas

How did technology affect World War II essay
Which of these BEST describes how text elements affect this passage? Extensive white space in the document distracts the reader. Heading-captions give a preview
Anna had been given $25 to buy snacks for the office party. She bought crisps at $1.40 for a pack and nuts at $3.30 for a pack. She spent as much as possible
NEED ANSWER ASAP FOR MOST OF MY QUESTIONS!!!!!!!!!!!!! What was one conflict between the church and the governor in the 1600's? A. It was not clear which one co
Why is it important for weather scientist in terms of temperature and precipitation?
What is the range of the data below? — — 50 60 70 80 90 100 оооо
What is the value of quartile 2 (Q2)?
What motivated Frederick Douglass to speak out against the Southern narrative about Blacks?
HURRY!!! Home by Tina Tocco The house was as still as a cemetery with gray shutters and shingles and stairs. The windows' mouths were painted shut, so breath co
The difference between 11 and -4 decreased by 8