bbeidel99 bbeidel99
  • 18-05-2018
  • Mathematics
contestada

Total cost is found by multiplying the unit cost by the number of units purchased

Respuesta :

MrGumby
MrGumby MrGumby
  • 21-05-2018
This is a factually true statement. Just remember to pay attention to units when doing problems like this as textbooks sometimes adjust them to make sure you pay attention. 
Answer Link

Otras preguntas

Who actually ran the farm? Hired workers, Slave hands, A corporation, The farm owner
Escribe una narración personal de 2 párrafos sobre tu experiencia o la experiencia de un miembro de tu familia que viene a América​
WILL MARK BRAINLIEST!!! HELP ASAP!!!!!!!
In the story The Broken Window, some muchachos and muchachas are playing _______en la calle near esta casa .
how many times lager is the value 25,000 than 250​
true or false tone is the way a piece of writing sounds​
which of the following does a vertical line portray chaosflowspeedstrength ​
Write 3 decimals that are between .3 and .4
Solve equation 2(5k + 8) = 4(k + 4)
Why did most immigrants choose to come to united states