lovelydov33 lovelydov33
  • 20-05-2018
  • Mathematics
contestada

mary can buy 12 oranges at store A for $3.84 and 15 oranges for $5.00 at store B.Which store has the better unit cost?

Respuesta :

Crimsonfire53
Crimsonfire53 Crimsonfire53
  • 21-05-2018
store a is 3.125 per orange 
store B is 3 Per orange 
So store B has the better unit cost
you get the unit costs by dividing the amount by the prices.
Answer Link

Otras preguntas

What property of copper makes it ideal to create thin sheets of copper?
when in an argument, it is not uncommon for one or both parties to bring up past frustrations. these are __________ dependent memories.
which best describes the text structure the author used to write the passage?
Why does Roger sit on the far side of the room and away from the purse while Mrs. Jones prepares cocoa and food for him? Question 6 options: He wants to hide be
le titre de votre livre préféré
please help me and answer fast
Griffith injected with two different strains of bacteria in his search for the genetic material.
PLEASE HELP ME PLEASE I WILL GIVE BRAINLIEST
3. Reread the passage in which Ponyboy remembers when Steve's female cousin from Kansas visited. How did the gang choose to treat her? Why?​
Find the probability of each event. A fair coin is flipped ten times. What is the probability of the coin landing tails up at least nine times?