christinamonte4434 christinamonte4434
  • 18-06-2018
  • Mathematics
contestada

Cheryl paid $37.20 for 12 gallons of ice cream for a school picnic. How much would 1 quart of ice cream cost?$0.68

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 18-06-2018
Cheryl bought 48 quarts of ice cream for that price. The price per quart was
  $37.20/48 ≈ $0.78
Answer Link

Otras preguntas

my science teacher said the moon is smaller than the earth change to indirect or reported speech​
Find the GCF from the two numbers, and rewrite the sum using the distributive property. 24 + 36Do not put any spaces in your answer​
Use the diagram to answer the question below. Points A, B, and C are collinear. True False
does anyone know #8 and #10???
Which is an example of molecules that can fit through the small spaces of the cell membrane? A. glucose B. oxygen C. amino acids D. fats
It's geometry I need help
Why is the poem entitled “Please Hear What I’m Not Saying”?
Iron has a density of 7.87 g/cm3. If 52.4 g of iron is added to 75.0 mL of water in a graduated cylinder, to what volume reading will the water level in the cyl
the point (-1,0.5) lies on the graph of f^-1(x)=2^x based on this information, which point lies on the graph of f(x)=log2x
pls help! I need the answer fast