jksoutherland jksoutherland
  • 19-06-2018
  • Mathematics
contestada

3 ounces of cinnamon cost $2.40. if there are 16 ounces in 1 point how much does cinnamon cost per pound

Respuesta :

kanest
kanest kanest
  • 19-06-2018
Set up a proportion:

[tex] \frac{3}{2.40} = \frac{16}{x}[/tex]

The numerator represents the ounces of cinnamon bought, and the denominator represents the cost of the cinnamon.

Cross multiply both fractions:

[tex]3x = 38.4[/tex]

Divide both sides by 3 to get x by itself:

[tex]x = 12.8[/tex]

Cinnamon will cost $12.80 per pound.
Answer Link

Otras preguntas

can anyone help me solve this problem?
For the Israelites, the Ten Commandments set social and A.economic principles. B.governmental orders. C.political plans. D.religious principles. Please help me
When someone hurts you, the desire for _____ is strong.
in the point(5-3) the value of the x coordinate is
50 POINTS Which theme is represented in this excerpt from Book 24 of the Odyssey? "In vain old Mentor's form the god belied; 'Twas Heaven that struck, and Heave
What is the reciprocal of -3/7
Earlier this year in a drug bust in Shanghi, China, police seized 2.4 tons of methamphetamines. If a typical dosage is 50mg, how many doses is that bust, which
Please help me on number 3
Which of the following is an important theme throughout the Odyssey? a)hospitality b) royalty c) wisdom d) innocence
what are two ways to get from 5 to 10?