gsidney4099 gsidney4099
  • 16-07-2018
  • Mathematics
contestada

A crayon company sells a pack of wax crayons for 5$. There are 10 crayons in each pack. What is the unit price of the crayons

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 16-07-2018

10 crayons = $5

1 crayon = $5 ÷ 10 = $0.50


Answer: Unit Price = $0.50/crayon

Answer Link
Аноним Аноним
  • 16-07-2018
10 crayons = $5

5 ÷ 10 = 0.50

The unit price would be $0.50 per crayon.

Answer Link

Otras preguntas

20=8+3(12+4x) Please help It's really hard
how do u find the mean median mode and range?
why is galvanized steel preferred for outdoor uses?
how is the sun related to nuclear, electromagnetic, and heat energy
Factor 12q3+20q2–9q–15
Answer these, and tell me HOW you got to the answer.Thanks27) The connections between neurons in the retina, specifically the connections referred to as “latera
How did building New England towns and cities around a common help colonies develop a diverse economy?
how do sides angles and vertices help you name a polygon
what is the definition of microorganism
factor each expression 5x +5•7