nthiessen2147 nthiessen2147
  • 16-07-2018
  • Mathematics
contestada

Ryan bought a total of 40 juice boxes. He bought 8 more boxes of apple juice than of grape juice. How many of each kind did he buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 16-07-2018

we take away the extra 8 boxes of apple juice first:

40 - 8 = 32


Now that we have equal number of apple juice and graph juice, we divide them into 2:

32 ÷ 2 = 16


There are 16 boxes of graph juice.


We add back the 8 boxes of apple juice we took away just now

16 + 8 =24


There are 24 boxes of apple juice.


Answer: 24 boxes of apple juice and 16 boxes of graph juice.



Answer Link

Otras preguntas

What do you see about the movement of corn in the United States?
Find the distance between the points (4, −2) and (0, 10).
Give the ellipse 9x² + 16y2 = 144, find the equation of the diameter which bisects the chord with slope 1/2​
Calculate the pressure under the following conditions. (g = 9.8m/s²) 12 cm 10 kg 14 cm 6 cm 10 kg 4 cm 12 cm​
Line m is perpendicular to the line that passes through the points (5,6) and (6,10). What is the slope of line m?
Evaluate the function f(x)=x^1-3x+4 at the given values of the independent variable and simplify. f(x+3)
Which statement describes an experimental procedure a scientist could have conducted that is properly controlled? A. An online poll gathers information about wh
9x-4(6-3x) Please explain step by step :)
What effect can volcanoes have on the atmosphere?
Which statement describes a fact rather than an opinion? OA. The Civil War was a disaster for the economies in Southern states. B. The Civil War would have neve