jazzneedhelp
jazzneedhelp jazzneedhelp
  • 18-08-2018
  • Mathematics
contestada

A 12 oz of thanksgiving stuffing is 2.15,while a 16 oz costs 2.88. Which is the better buy?

Respuesta :

HelpfulHelp
HelpfulHelp HelpfulHelp
  • 18-08-2018

It would be better to buy 16 oz for 2.88.

Why?: 12 oz for 2.15, it would cost roughly 5.58. And 16 oz for 2.88 cost 5.55 per. So, it's 3 cents cheaper per.

Let me know if this helps! Have a great day!

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP i already asked this question but no one helped.
Mixed Applications Write an equation using the variable n. Then solve and check the solution. 42) If a number, n, divided by 8 equals 2.5, what is n? 43) The su
Solve the following expression for t select all that apply A:9 B:42 C: 45 D: t+3=45
What is the order of the relationships Jane saw at the farm ?
How does Jekyll’s letter to Lanyon in the excerpt from The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde create suspense in the story? Jekyll warns Lanyon of an illne
The volume of a sphere is 420. What is the radius?
Solve the following equation
pls help 6 in 5 in Volume=
liz earned $12,$7.50,$3.50, and $9 babysitting. she charges $2 an hour. How many hours did liz babysit?
The 68th Assault Helicopter Company flew what kind of helicopter?​