sanarchy5610 sanarchy5610
  • 16-09-2018
  • Mathematics
contestada

In a certain grocery store, strawberries cost $6.40 per pound ( 6.40 dollars/lb ). What is the cost per ounce?

Respuesta :

AlphaFlight AlphaFlight
  • 25-09-2018

Solution:

we are given that

In a certain grocery store, strawberries cost $6.40 per pound ( 6.40 dollars/lb ).

we have been asked to find the cost per ounce?

As we know that

16 oz=1 lb

so we will divide by 16 to get the cost per ounce.

strawberries cost $6.40 per pound so for 1 oz it will cost [tex]=\frac{6.40}{16}= 0.4[/tex]$

Hence cost per ounce is 0.40 $

Answer Link

Otras preguntas

advise a friend who responds to conflict by using confrontation on why its not healthy for sustaining positive relationships
Which question can be answered by finding 1 1/4 divided by 1/2
Describe piggy, Ralph , and jack in the lord of flies!!!!
Stuck on where to go with this one.
which of the following is a regular polygon?a: rectangleB:circlec:equalterial triangleD: trapezoid​
The two primary purposes for sending business messages are typically to ______ and _______.
Explain why you think smith refers to himself in the third person
Compare |−49| and |−52|. A) |−49| < |−52| B) |−49| = |−52| C) |−49| > |−52| D) |−49| ≥ |−52|
Can anyone help me asap plzz. solve the inequality [tex]\frac{c}{-3} \geq 3[/tex] (A)c ≤ 9 (B)9 ≤ c (C)–9 ≤ c (D)c ≤ –9
A Honda Element with a dealer invoice price of $19,700 was retail priced at $23,000 how much is the approximate percent markup based on selling price ?