brynng11 brynng11
  • 17-09-2018
  • Mathematics
contestada

A 4-cup bottle of mouthwash costs $7.76. What is the price per pint?

Respuesta :

cmoreno511 cmoreno511
  • 17-09-2018

I think you would need to divide 7.76÷4= 1.94 wait no they want in pints . So first find how many cups are in a pint.   4cups =1 quart =2pint   So yes dive by 2  to get by 1 pint   7.76/2=3.88 would be a pint  

Answer Link
jcherry99
jcherry99 jcherry99
  • 17-09-2018

4 cups = 1 quart

2 pints = 1 quart

So you have 1 pint of mouthwash.

But there two in the bottle.

Therefore you divide the price by 2

7.76 / 2 = 3.88 dollars. Answer

Answer Link

Otras preguntas

Which personal pronoun correctly completes the sentence? The boys who joined the Business Club are __________. A. them B. they C. their My answer is A Which per
What pattern do you notice in a fraction that is equivalent to 1 whole?
Which cylinders with base area B and height h have equal volumes? B = 18 ft2, h = 4.5 ft B = 9 ft2, h = 11 ft B = 4.5 ft2, h = 22 ft
What are three examples of specific Jim crow laws?
How do I figure out 1 - 1/4=
Hi! I want to write about the child abuse in one of English-speech countries. Can someone help? :D
what is Thomas Jefferson physical description
Is 45/5 equal to a whole number or a mixed number?Please Explain How You know
What famous scientist introduced the idea of natural selection?
How many times does 25 go into 10,000