Angerv0monal6a
Angerv0monal6a Angerv0monal6a
  • 19-03-2016
  • Mathematics
contestada

A China cup and saucer cost 12$. The cup on its own cost 3$ more than the saucer. Form an eqaution for s and solve it. Find the cost of the cup

Respuesta :

SmarticalParticals
SmarticalParticals SmarticalParticals
  • 19-03-2016
If the cup = S + 3
and the
saucer = S
then


(S + 3) + S = 12
2s + 3 = 12
2s = 9
s = 4.50

So by itself the saucer costs $4.50. To find the cost of the cup look to the beginning of the problem where we learned that

Cup = S + 3
cup = 4.50 + 3
cup = 7.50

So the saucer is $4.50 and the cup is $7.50...

4.50 + 7.50 = $12.00

It checks!
Answer Link

Otras preguntas

Write a brief paragraph describing how you would present Good Deeds on the stage. Use the details in her speeches as well as those in Everyman's comments about
How did athenians feel about the changes Solon put in place
44.2 cm + 0.123 cm = cm
Imagine that a protein molecule is to be exported from a cell. describe the pathway that the protein takes from the point of synthesis to export.
Silica is a chemical compound __________________
The proteins ________ work together to free the transcription factor that is bound by the retinoblastoma protein.
What led to the for mation of political parties?
When submitting a complaint it is helpful to outline the _______________ you are seeking. a. solution c. problem b. replacement d. repair
In the formation of igneous rocks, large crystal size is closely related to ________.
Is a name that represents a value that cannot be changed during a program’s execution?