randymydude31 randymydude31
  • 18-09-2018
  • Mathematics
contestada

a 3 pack of boxea of juice costs 1.09. A 12 Pack of boxes costs 4.39. A case of 24 boxes cost 8.79. What is the best buy? Explain your reasoning?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 18-09-2018

The answer is the pack of 3 boxes of juice as 12 is 4 times 3 so $1.09 will need to be multiplied by 4. This equals $4.36. While the 12 pack is way too expensive. Then the 24 boxes with costing of 8.79 is more expensive than the first one. So the 3 pack of boxes of juice costing 1.09 is least expensive.

:)

Answer Link

Otras preguntas

Read Shakespeare's "Sonnet 130.” My mistress' eyes are nothing like the sun; Coral is far more red, than her lips red: If snow be white, why then her breasts a
List at least two population that share your home
There is only 2 genders male and female. If you can not deal with it go cry to your horrible sense of truth.
How many pounds are in a 32 ounce bag of pasta? A) 1 B) 1.5 C) 2 D) 2.5
What was the purpose of Gorbechev’s policy known as perestroika? Strategic limitation of nuclear arms Openness of press based on the principles of freedom of sp
In 1901 einstein became a citizen of what country?
What is the measure of ∠B?
What is required to display content on transparencies
what is the correct answer of evaluate the expression 2 to the fifth power​
how can you find the energy levels of an atom​