emmaliv13 emmaliv13
  • 20-03-2016
  • Mathematics
contestada

Chris brought 2 umbrellas each costing $13.He brought 3 ponchos each costing $4 how much did Jack spend in all

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 20-03-2016
We know that 2 umbrellas each cost $13, so 13*2=26 and we also know that he brought 3 ponchos that cost $4, so 4*3=12. The question asks how much did Jack spend in all. In all means add, so we add 26+12 which equals 38. So, Jack spent $38.
Answer Link
angell1 angell1
  • 21-03-2016
Jack would have spent a total of 38 dollars all together
Answer Link

Otras preguntas

what did article 231 of the treaty of versailles demand regarding german reparations after world war 1
One question I need help with, I would really appreciate the help.
HOW DOES FOUR FRIENDS SHARE THREE ORANGES EQUALLY?
The number m satisfies the relationship m<0
Akio wants to make a scale drWing that is 1/5 the size of an original painting. A ship in the original painting is 14 inches long. How long will the ship in A
you are rolling on a skateboard with a constant velocity of 12 m/s. as you are moving you toss a baseball straight up into the air with a vertical speed of 25 m
What is 0.0625 in fraction form?
out of 50 customers surveyed, 22 of them stated that they would buy a protection plan. if 700 customers came in the next day predict how many of them would pro
Simplify 3r+n^2-r+5-2n+2
What is the word phrase for v-4