briajanae101 briajanae101
  • 18-09-2018
  • Mathematics
contestada

amillo needs 2,400 oz of jelly for the food challenge. If 48 oz of jelly cost $3.84, how much will Camillo spend on jelly? Explain how you can find your answer.

Respuesta :

TheBreeze
TheBreeze TheBreeze
  • 18-09-2018

Because 2400 = 24 * 100, we can divide 48 by 2 to find the answer quicker:

3.84/2 = 1.92

1.92 * 100 = 192

Camillo will spend $192 on jelly.

Answer Link
optimusman3
optimusman3 optimusman3
  • 18-09-2018

He will spend 192 dollars on jelly.

Answer Link

Otras preguntas

What is the domain of the function
list three events in Washington's life that contributed to his Christian character (that you might find in his biography)​
Calculate the number of molecules in 100. g of O2 *
Write out this whole number in word form. 789,654,321
Mr Thompson please answer. This is hw that is for mathematics Algebra.
Gram-positive bacteria stain with Gram stain. Purple Green Blue Orange
[tex] \frac{b}{7} - \frac{3}{8} [/tex]Simplify your answer as much as possible​
????????????????vbzjjzjdvdu
True or False? Reactions in which one or more reactant is in the gaseous phase will occur faster under increased pressure. give quick reason why
Can scientists use the same principles they use to study Earth’s history to study also the history of other planets?​