nic3657 nic3657
  • 19-09-2018
  • Mathematics
contestada

If Monique spends $2.80 on 3 1/2 lbs of banana how much did Monique pay for each pound of banana?

Respuesta :

s1m1
s1m1 s1m1
  • 19-09-2018
In 3 1/2 lb is the same as 7 of 1/2 lb so
2.80/7= $0.4 per 1/2 lb
One pound costs 0.4•2= $0.8
Answer Link

Otras preguntas

What tradition did the Bantu people bring with them throughout their migrations? farming hunting and gathering trading craftsmanship..
I WILL PICK THE BEST ANSWER IF YOUR RIGHT I WILL GIVE YOU POINTS AND SOON PLEASE HELP!!!!!
Argumentati in aproximativ 2 pagini , ca textul Dl Goe... de I.L Caragiale este o schita, evidentiind 2 caracteristici ale acestei specii literare urgent va rog
PLEASE HELP I GIVE THANKS
at school, there have been a lot of rumors going around about how certain sexually transmitted diseases are spread. which skill would be most valuable to help y
find the volume of a cylinder whose height is 10ft and diameter of base is 6ft
A baking tray is 700mm by 500mm. A cake tin is 25cm in diameter. How many cake tins can fit on the tray at one time.
It takes Jo 90 seconds to cut a a certain type of wood into 10 pieces. How long would it take Jo to cut the same wood type into 20 pieces?
how to simplify each equation for example (18+9+1+12) prove youre answer
Please help! A travel agentcy has two vacation deals. Write and solve an inequality to determine the number of days you would need to stay to make plan B the b