honestypaul233 honestypaul233
  • 19-09-2018
  • Mathematics
contestada

A shake at the shake shack costs 80cent . The bill for three burgers and a shake was 4.40$. How much is a burger ?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 19-09-2018

the answer 1.20 tell me if you need the work


Answer Link
SlipSour95
SlipSour95 SlipSour95
  • 19-09-2018

So I would work out how much of the total price was just burgers, so we take away the shake money from the total amount.

$4.40 - $0.80 = $3.60

Then we use division.

$3.60 ÷ 3 = $1.20

So, one burger would cost $1.20.

I hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

the greatest integer that will divide both 520 and 1600 exactly.
write one cause of decreasing population in some countrie​
***PSYCHOLOGY*** According to the activation-synthesis theory of dreaming, during sleep, conscious experience is driven predominantly by externally generated st
Which function grows faster? Twelve bacteria are placed into a petri dish. The number of bacteria doubles every thirty minutes. or y = 8x + 29
125 g of yoghurt provides 4.5 g of protein. How many grams of protein does 100 g of yoghurt provide​
According to Masterfoods, the company that manufactures M&M’s, 12% of peanut M&M’s are brown, 15% are yellow, 12% are red, 23% are blue, 23% are orange
Find the value of x then classify the triangle
Fill in the table using this function rule y=-5x-3
Determine whether each sequence is a geometric sequence If yes, Identify the common ratio 1. 4,12,36,1082. 5,10,15,203. 120,-60,30,-154. -1,-4,16-645. 50,35,20
Mind and hands are the treasure to serve others​