noahdeno200010125
noahdeno200010125 noahdeno200010125
  • 20-09-2018
  • Mathematics
contestada

Brand want to buy flowers for his friend with $33. The daisies are $1 each and the roses are $2 each. He buys 3 more daisies than roses. How much did the roses cost ?

Respuesta :

Nanosecond
Nanosecond Nanosecond
  • 20-09-2018
The roses cost $30, how I got my answer.

Since I know he bought 3 more daisies than roses I can automatically eliminate the 3 from 33 so that leaves 30, then i divided 30÷2=15, then I multiplied 15×2=30 so the roses cost $30 and the daisies cost $18.

I hope this helps.

Answer Link
BLACKDEATHG66
BLACKDEATHG66 BLACKDEATHG66
  • 20-09-2018
he bought 15 roses and 18 daisies
Answer Link

Otras preguntas

please help, struggling
simply the following expression 35 +(-13)+(8)-(-6)
What is 819021 in expanded form?
Using the diagram below which of the following parts of the triangles are congruent
to what states did this proclamation apply 1. state in the u.s 2. states fighting the u.s 3. states with military and naval authority 4. states that have sla
PLEASE ANSWER + BRAINLEST ANSWER ASAP How does a university’s academic, social and cultural environments will prepare anyone for success?
What is the history of the governments relationship with the big businesses such as meatpacking industry? What has the government done in the past with big buis
Keisha wants to meet for 90 minutes so far she has read 30% of her goal how much longer does she need to read to reach her goal
why did Washington not participate in the discussion of the Constitution
Is 4^7x4^-5 equivalent to 4^-35