pridemoremaggie05 pridemoremaggie05
  • 20-09-2018
  • Mathematics
contestada

Anna buys 12 pens and 20 pencils for a total cost of $16. One pen costs $0.40 more than a pencil. What would one pencil and one pen cost?

Respuesta :

watwolves8855
watwolves8855 watwolves8855
  • 20-09-2018

[tex]12x+20y=16[/tex] where x is a pen and y is a pencil. Because a pen is .40 more than a pencil we can write this in terms of pencils and extra .40:

[tex]32y+12*.4 = 16\\=32y+4.8 = 16\\=32y+4.8-4.8 = 16-4.8\\=32y = 11.2\\=32y/32 = 11.2/32\\=y = 0.35[/tex]

Therefore, a pencil costs 0.35 and a pen costs 0.75. Combined, one of each costs 1.10 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

What shape is the base of a hockey puck? rectangle circle semi-circle ellipse
If you discovered a new planet very much like Earth, where could you predict that planet would have the greatest concentration (number) of earthquakes and volca
wats slope please hurry!!!!!! please!!?? 2 1 5
Fill in the blanks using one of these. ----------- 10. Louise a une belle maison, mais je préfère ___________ de Catherine. 11. Je déteste cet anorak, je préfèr
Anyone have gooogle meet?
Match the musician with the style of music. Bob Dylan ? Bluegrass music Bill Monroe ? Country music Pete Seeger ? Folk music Tony Rice ? Folk rock music Hank Wi
I need help on this question please
Find the slope of the line graphed below.
Select the correct answer. Which best explains the impact people in a community have on public opinion? A. They can make sure public opinions remain the same.
If santa has to get to 11904762 houses per hour in 42 hours, how fast will rudolph have to fly in miles per hour?