faye31 faye31
  • 21-03-2016
  • Mathematics
contestada

you buy 3 pounds of organic apples for 7.50. what is the unit rate for each type of apples?

Respuesta :

bacontacosuperhero
bacontacosuperhero bacontacosuperhero
  • 21-03-2016
To find this you need to divide 7.50 by 3. You then get $2.5, which is the unit rate for one apple.
Answer Link

Otras preguntas

how to factor 21-7t+3r-rt
Which of the following describes Hoover’s philosophical approach to stimulating the economy? Direct intervention: give direct relief to individuals to spark the
what is the protagonist in the book if I stay
The high inflation rates of the late 1960’s and early 1970’s were primarily the result of (A) major state and federal tax increases (B) increased investment in
Write the name of each compounds Na2SO3
Kate wants to buy a new bicycle from a sporting-goods store. The bicycle she wants normally sells for $360. The store has a sale in which all the bicycles cost
4 physical descriptions metal, non-metal, metalloid, color, texture, color, texture, state, density, melting, point, boiling point, physical state
what is 68 million in scientific notation
15.04 written as a mixed number
Jerry Ayers is the world’s fastest pumpkin carver. How quickly could he carve a pumpkin? 1. 22 seconds 2. 37 seconds 3. 45 seconds 4. 53 seconds