Yadi11 Yadi11
  • 22-03-2016
  • Mathematics
contestada

A kilogram of whole-wheat flour costs $6. What is the cost of 400 grams of the flour

Respuesta :

sbernal
sbernal sbernal
  • 22-03-2016
There is 1,000 grams in a kilogram, so $6 per kilogram and ___ per 400 grams. You do 400•6=2,400 2,400/1,000=2.4
Answer:$2.40 per 400grams
Answer Link

Otras preguntas

should you use centimeters or inches to measure a desktop
Don't get it show work to
After conquering new territory, caliphates of the Islamic Empire often established mosques. This demonstrates their desire to:
What is 2 numbers that multiply to get 6 and add up to get 10
during which of the following steps of Marx's proposed transition from capitalism to communism would a factory owner have his factory and property taken over by
what would happen to the human population if over a long period of time each couple in a population had only two offspring
Assume that all four H-R diagrams below represent a star in different stages of its life, after it starts to fuse hydrogen in its core. Rank the HR diagrams bas
which part of the nephron conserves water and minimizes the volume of urine?
the jacobys went on a 600- mile trip. On the first day they drove 52/3 hours and on the second day they drove 4 3/5 hours how many hours did they drive during t
Picasso, who said, "I do not seek, I find," followed a simple process in creating art. Which of his masterpieces is a primal motif of Western art?