emmaliv13 emmaliv13
  • 22-03-2016
  • Mathematics
contestada

stewie brought 2 trains and 3 hats for $18.00. Each trains costs the same amount. Each hat cost the same amount. The price of a hat is $4.00. what is the cost of 1 train

Respuesta :

ooizzyoo ooizzyoo
  • 22-03-2016
$4 each x 3 hats = $12 total

18-12= $6 left

$6 divided by 2 trains equals

$3 per train

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is spelled incorrectly? accord aimless differant distant passion
500 53° 옷 62° 800 Upkkhekydkhhdkhd
Question 2 (1 point) What did the Harlem Renaissance do for African Americans?
Which additional statements are required to prove△ABC ~=△MNO using SAS postulate, if C~= O?
Why do green plants require solar energy?​
What is the name of the structure in Paris pictured above?
please help me i will put you brainliest, i need this for my project due tomorrow morning please help
1/5 *6x-3=1/10(6x+12)​
A Day With FaiherIt is Saturday morning.Father and Ben woke up early.They went to the farm.Father planted squash seeds.Ben helped his father by giving the seeds
Consider the following data that represents gas mileages per gallon (mpg) of randomly selected cars of a particular brand. 28 32 23 28 24 36 31