zoellerjamie2890 zoellerjamie2890
  • 16-10-2018
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs 75cents. That is 3cents less than three times what the pack cost 20 years ago . Which equation could be used to find the cost of the gum 20 years ago

Respuesta :

lonbri9771
lonbri9771 lonbri9771
  • 16-10-2018

3x-3=75, add 3 to both sides and get 3x=78. You divide 78 by 3 and get x=26. So a pack of gum 20 yrs ago cost 26 cents.


Answer Link

Otras preguntas

Francis is buying a stereo system for $196.She wants to pay for it in four equal monthly installments.What is th amount she will pay each month
The __ photosynthetic reactions convert light energy into chemical energy,which is stored in molecules like atp.in the __ photosynthetic reactions,this energy i
The great depression caused which major consequences in japan
Presenter View is used to A. Share additional information visually with the audience. B. Set up pre-established annotation notes on the slide. C. Provide a list
24. When handling used or contaminated antifreeze you should NOT: A) Provide quick containment for in-shop spills B) Mix it with oil for the purpose of burnin
The Fertile Crescent is also known as the cradle of civilization, where is it located? Africa China Kansas The Middle East
helppppppppppppppppppppppppp
HELP PLEASEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE please give me correct answer please i BEG YOU
What does px mean in css ?
What do you think has been the most important result of globalization? Why?