julius26 julius26
  • 16-10-2018
  • Mathematics
contestada

the unit price for sninach is 3.2 cents per ounce at that price how much would 1 pound of spanach cost ( round off the answer to the nearest cent

Respuesta :

ttbaby4l28
ttbaby4l28 ttbaby4l28
  • 16-10-2018

Ok so...

1 ounce is 3.2

There are 16 ounces in 1 pound

3.2 * 16

51.2

so the spinach would cost 51 cents  


Answer Link

Otras preguntas

The toll on the Islands Bridge is $1.00 for car and driver and $.75 for each additional passenger. How many people were riding in a car for which the toll was $
Many economists believe that since resources are scarce and since human desires cannot all be -------, a method of ------- is needed. (A) indulged . . apport
How many yards of a carpeting that is 26 inches wide will be needed to cover a floor that is 12ft by 13ft?
How do you create an equation that represents a proportional table?
33 is 90% of what number
State two numbers such that the lesser number is 25% less than the greater number.
What is the total displacement of a bee that flies 2 meters east, 5 meters north, and 3 meters east?
find -x when x = 80 /49 what is the answer and explain please
what is 47/9 in simplest form?
What is a non example for thymine?