ajap
ajap ajap
  • 16-10-2018
  • Mathematics
contestada

find the unit rate pls.

find the unit rate pls class=

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 16-10-2018

Divide 78 cents by 13 inches to get the cost per inch:

0.78 / 13 = 0.06 ( 6 cents per inch)


Now multiply the cost per inch by 22 inches:

22 x 0.06 = 1.32


It will cost $1.32

Answer Link

Otras preguntas

Which of these statements is true about autotrophs, but not heterotrophs? they use sugar and oxygen to make carbon dioxide and water. They use chlorophyll and o
what is the upper and lower quartile of this data set? 15, 19, 20, 25, 31, 38, 41
What is the most important nursing intervention for minority adolescents?
confused can someone help?
find the image of (-7,-3) reflected across the x-axis
Place the indicated product in the proper location on the grid. (a + 3)(a - 2)
How many Jews from St. Louis died in the holocaust
If an electrician must do electrical work in an area with a damp floor, he can reduce the possibility of shock by A. standing on a dry board. B. working w
factor completely. x^2-3x-28
Explain the economic activities of Africa continent