AubreyTheIdiot AubreyTheIdiot
  • 18-10-2018
  • Mathematics
contestada

Mrs Rivera went to the store and spent $9.45 on apples. Apples are on sale for $1.35 per pound. How many pounds did Mrs Rivera by?

Respuesta :

bobby774
bobby774 bobby774
  • 18-10-2018
so, basically
9.45/1.35
=7
Answer Link
meghanbf
meghanbf meghanbf
  • 18-10-2018

Set up an equation to model this situation.

1.35x=9.45

x is the pounds of apples.


Solve for x by dividing both sides by 1.35.

x=7


The answer is 7 pounds of apples.

Answer Link

Otras preguntas

When did we start celebrating martin luther king jr day.
manda is presented with a piece of metal and asked to determine its physical properties. Which of the following groups best represent the physical properties o
Declare a variable that is name a camel case version of first name. Store the users first name into this new variable using console.readline;
The Booster Club has a goal of raising at least $700. The Club has already raised $50. The Booster Club is sponsoring a pancake breakfast and charging $5.00 per
What was volunteerism? (What impact if any) did this have on the economic situation in the US? Why?
Efforts to reduce the impact of natural disasters, such as the development of evacuation routes, are called
Betania is talking about her family. Underline the word that best completes each sentence. Mi padre es (el hijo / el hermano) de mi tía. 2. Mi tía es (la madre
A force of 10 Newtons was applied to 4 kg ball and it rolled across the floor at a velocity of 2.3 m/s. How far did the ball roll? Solve and show your work wher
73.8 is what percent of 90? Please i need help asap!
I need help please anyone cuz my friends ain't helping