jaidaduplessis4386 jaidaduplessis4386
  • 18-10-2018
  • Mathematics
contestada

Se ha comprado un caballo y sus arreos por 600$.Si el caballo costo 4 veces mas que los arreos,¿cuanto costo el caballo y cuanto los arreos?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 18-10-2018

Answer:

480$, 120$

Step-by-step explanation:

precio the arreos = a

precio de caballo = 4a

precio total = a + 4a

precio total = 600

a + 4a = 600

5a = 600

a = 120

arreos: 120$

caballo = 4a = 4(120) = 480

caballo: 480$

Answer Link

Otras preguntas

What statement are true regarding the given statement
Pls can anyone tell this answer
Please help answer this question!
What is the atomic number of a neutral atom that has five neutrons in for electrons
Which equation is represented by the graph below?
A solution contains Al3 and Co2 . The addition of 0.3868 L of 1.707 M NaOH results in the complete precipitation of the ions as Al(OH)3 and Co(OH)2 . The tota
Describe the reactions during the electrolysis of water in an electrolytic cell. Group of answer choices Oxygen and hydrogen are both oxidized. Oxygen is oxidiz
Which expressions are equilvalent to 3^x
Wherever necessary. 10. Refer to the table to find the monthly payments necessary to complete parts a -C. Table of Monthly Payments per $1,000 of Principal Rale
4: 2 cups of sugar is used to make enough lemonade for 6 people. How much sugar is needed to make enough lemonade for 18 people? Question #6: 12 cans of soup c