GHOSTSARENEAR1313 GHOSTSARENEAR1313
  • 18-10-2018
  • Mathematics
contestada

A mom bought her kids 3 cartons of milk for $1.25 each and 6 doughnuts. The total cost was $6.90. Write an equation to determine the cost of a doughnut.

Respuesta :

lawnview4244 lawnview4244
  • 18-10-2018
3•1.25=$3.75 +6 =$6.90-$3.75=$3.15
Answer Link

Otras preguntas

EXPLORE Enrichment Activity 1: Beat the Heat Direction: Make a brochure that would discuss varied ways to avoid spot, and treat heat stroke and heat exhaustion
Which grammar is correct?…I’m getting that in 3 more hours or in 3 hours. ?
come on guys i really need help please help me and answer fast please
Are you smart to answer this question?
out of 150 students 60% students passed in math 70% in science and 20% in both of them rind the number of students who passes in math only​
What information is found only in the advertisement for pest control?
Find the value of x and y?
why does the first witch curse the sailor what does this show about her character in the book macbeth
Pythagorean theorem pls help
Find the measure of each of the interior angles of the regular hexagon using the Polygon Interior Angle Sum Theorem.