maddiez maddiez
  • 18-10-2018
  • Mathematics
contestada

Kate bought a 22 ounce of cereal for 3.67. How much did she pay per ounce

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 18-10-2018

Answer:

$0.17/oz

Step-by-step explanation:

The unit cost is $3.67/(22 oz) = $0.1668/oz, or, rounded off, $0.17/oz.


Answer Link

Otras preguntas

7/10-1/2 in simplest form
What are 2 facts about bicycles
how many complete teams can be made with 18 people and 4 people on each team
Which contemporary Latin artist painted images of positive Mexican-American activities with the hope of diminishing racism and bias? A Carmen lomas garza B Serg
Write the place value of the underlined digit. Round each number to the place of the underlined digit.
In which two ways do extras function in a drama? A.They speak the majority of the dialogue and can be static, dynamic, or well-defined. B.They generally deliver
how can dangerous situations bring people closer together
write an expression that equals 56 . anclude an exponet
Mark was the only gospel writer to include the songs of Gabriel, Elisabeth, Mary, Zacharias, the angels, and Simeon.TrueFalse
10.5 as a mixed number