reebass61
reebass61 reebass61
  • 18-10-2018
  • Mathematics
contestada

If granola costs $2.40 per pound, how much does 0.9 pound of granola cost?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 18-10-2018

2.40           ?

------- = ---------

1 lb         .9 lb


using cross products

2.40 * .9 = 1 * ?

2.16 = ?

.9 lbs of granola = $2.16

Answer Link

Otras preguntas

Who is most helpful to Telemachus
Kristen has done a large amount of research on her company's financial data for the past four years. She has a significant amount of textual explanation related
• What reforms or changes took place as a result of Lincoln Steffens?
is water wet? yes or no ? or true or fakee &&’ explain please lol
The pleural cavity contains the A Brain Heart Lungs Spine
How did the conclusion of the Crusades and weakening of the Holy Roman Empire in the 13th century affect the Ottoman Empire? a) The Ottoman Empire’s economy col
Which instance of harm to child is considered an exclusion to reporting
the variable, n represents a number that spectator chooses. what is the result after the calculation of 2n + - n - 4?
Which philosopher had the greatest influence on the first amendment of the us constitution? Locke Rousseau Voltaire Wollstonecraft
Genetic testing is becoming more common even for people who show no outward symptoms of a diseases.Do you think it’s beneficial to know whether you carry a muta