pizzcguy pizzcguy
  • 19-10-2018
  • Mathematics
contestada

Help with my question please. None of my friends get it! HELP PLEASE!!

Help with my question please None of my friends get it HELP PLEASE class=

Respuesta :

kkt245 kkt245
  • 19-10-2018
To find the answer you must first subtract the flat rate from 10.65
10.65- 4.25= 6.40
So now to find the price per ounce you must divide 6.40 by the amount of ounces (which in this case is 64 ounces since there are 16 ounces in a pound)
So 6.40 divided by 64 is 0.01
So Carl has to pay 1 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Using distributive property write the sum as a product. 34a+34b=
Raccoons prefer woody areas and are omnivores, which means that they eat meat and plant materials. They are nocturnal, meaning that they are active at night. Th
solubility- how it is harnessed by people?why it is important?
42 is 14% of what number ?
which book became the core of calvinism
Using distributive property write the sum as a product. 34a+34b=
What does the notation Rr mean to geneticists?
how does solubility work? explain how it critical to our life- where it can be observed?
I have to find and write a brief story about scandal in paradise. I don't have any ideas of what to write. Can someone please give me any ideas about what scan
Find the value if r so that the line passes through each pair of points has the given slope. (PLEASE HELP!) 6A. (-2,6),(r,-4); m=-5 6B. (r,-6),(5,-8); m=-8