cglawson05 cglawson05
  • 20-10-2018
  • Mathematics
contestada

Nick bought apples at a farmers market where 5 apples cost $4.45.

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 20-10-2018

Answer:

$0.89/apple

Step-by-step explanation:

$4.45

-------------- = $0.89/apple

5 apples

Answer Link

Otras preguntas

Plants store extra glucose as starch . In what form do animals bodies stores extra glucose
A can of paint is 11 inches high and Has a diameter of 8 inches. what is the volume of the can in cubic inches?
. (04.07) Luke is keeping track of the total number of hours he exercises. He started the summer having already put in 15 hours, and he then exercises 7 hours e
A wind turbine is used to power a generator. The wind turbine transforms kinetic energy into what form of energy? A.)Mechanical energy B.)Electrical energy C.)R
The basic principles of English common law are best described by which group
how does acceleration of an object change in relation to its mass
What is thermal energy? the average overall volume of a system the total number of molecules in a system the kinetic energy of particles in a system the measure
Which expression is equivalent to 2x - 17? A) -17 + 2x B) -2x + 17 C) -2x - 17 D) 17 + 2x
Choose three daily activities that likely have the least impact on the natural environment around you
In 1679, New Hampshire was established as a _______ colony. A. royal B. corporate C. proprietor D. religious