davis5016 davis5016
  • 16-11-2018
  • Mathematics
contestada

Which isn't the least expensive per Oz rounded to the nearest cent 20oz for $1.79 or 2 pounds 2 Oz for $2.59

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 23-11-2018

This problem calls for calculating the unit cost in each case and then comparing the unit costs.

$1.79

---------- = $0.09/oz

20 oz

Noting that 1 lb = 16 oz,

$2.59

---------- = $0.14

18 oz


$1.79 for 20 oz is definitely the better buy (less expensive) when compared to $2.59 for 18 oz.



Answer Link

Otras preguntas

The ________ is not the name of a pleistocene glacial episode in north america.
Suppose point J has coordinate of -2 and JK=4. Then what is the possible coordinate(s) for K? 4 2 or -4 -4 2 or -6
During a play, there are usually intermissions between . . .
what does it mean to remain neutral in a war
Compare and contrast the way the two types of glaciers move
The Populist Party sought to increase the power of
A byzantine made version of the ancient Roman legal code became known as the A) twelve tables B) Justinian code C) ten commandments D) byzantine constitution
Claire lost weight thanks to the support and encouragement of her friends. They helped her stick to a healthy diet and pushed her to engage in physical exercise
20 POINTS!!!! AB = 2 and AC = 11. Find m∠C to the nearest degree.
Some of earth's most beautiful mountains are ________, including mt. kilimanjaro in tanzania, mt. shasta in california, mt. rainier in washington, and mt. fuji