xTrumanx8875 xTrumanx8875
  • 16-11-2018
  • Mathematics
contestada

3 pounds of gummy bunnies are selling for $4.00. How much will 1 pound cost?

Respuesta :

RaneKillingsworth
RaneKillingsworth RaneKillingsworth
  • 16-11-2018

So 3 pounds cost 4$ and we need to figure out how much it is to purchase 1 pound of them.

All you need to do is divide the given cost by the given amount of pounds.

4 / 3 = 1.33333333333

So 1 pound will cost 1.33$

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

. Someone who avoids the Sequence Pattern will typically
which sample, when dissolved in 1.0 liter of water, produces a solution with the highest boiling point?
Which of the following best describes a highly leveraged firm? A firm that relies heavily on equity A firm that has higher current assets than current liabiliti
A symbolic work that has a religious,moral,or spiritual meaning is called a/an? a. allegory b. simile c. metaphor d. catalyst
The ideology that supports unity and cooperation among all African nations is known as __________. a. the Pro-African Union b. the African Confederation c. P
what might happen if earth did not rotate on its axis?
What is 50% of $50,000,000?
Keeping in mind the average reaction time, a motorist will travel 11 feet for each __________ of speed before hitting the brake.
what contains deoxytibose sugar
Which literary device is apparent in the bolded lines of Viola’s speech to the captain in act II, scene IV, of Shakespeare’s Twelfth Night?