marquishubert889 marquishubert889
  • 16-11-2018
  • Mathematics
contestada

Mr. Stanton bought 2.6 yards of fabric for $8.94. About how much was the cost per yard?

Respuesta :

nap14hockey
nap14hockey nap14hockey
  • 16-11-2018

In order to find CPU (Cost per unit) we must take the cost, and divide it by the number of units.

So,

[tex]\$8.94\div2.6=\$3.4384[/tex]

Since we are talking about money, it is implied to round to the nearest cent, so the final answer is

$3.44

Answer Link

Otras preguntas

How does the Epic of Gilgamesh portray the gods and their relationship to humankind?
what is 12/20 as a percent?
list the 3 factors that determine a person’s recommended daily calorie intake
Which function represents a vertical stretch of an exponential function?
What is the meaning of the word "accumulation" as it is used in the following sentence? Sequins and sparkles flew everywhere as the accumulation of ten years'
What issues did the delegates have to decide regarding the organization of the executive branch of government and how did they resolve these issues?
Please help with the geometry question below
The word percent means divided by(blank)
Help please! :( Filters can add texture or pattern to a photograph. True of false!
How did European cultural diversity affect the development of colonial governments