marquishubert889 marquishubert889
  • 16-11-2018
  • Mathematics
contestada

Mr. Stanton bought 2.6 yards of fabric for $8.94. About how much was the cost per yard?

Respuesta :

calebrector
calebrector calebrector
  • 16-11-2018

8.94/2.6 equals 3.44

$3.44

Answer Link
carrieklemkosky carrieklemkosky
  • 16-11-2018

3.43846154

8.94 divided by 2.6

equals price of fabric per yard

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence contains a homophone that is used incorrectly.? Remember, homophones are words that sound alike but are spelled differently and have different me
True freedom is understanding that we have a choice in who and what we allow to have power over us essay. a. Trueb. False
Two passengers leave the airport at Kansas City, Missouri. One flies to Los Angeles, California, in 4 hr and the other flies in the opposite direction to New Yo
Anyone wanna help me on this one?
How are wavelengths frequency and energy related
Which strategy is a common way for an author to introduce an important idea or central concept?(1 point) A.The author would start with an interesting fact or de
what is 53 divided by 76
∠7 and∠8 are vertical angles with m∠7=2(3y-8) and m∠8=5(16-2y) find the value of y and m∠7
What are the major problems associated with the production of nuclear energy? air pollution depletes natural resources hazardous wastes potential reactor accid
Determine if the data are qualitative or quantitative. blank Carbon is an organic molecule. blank The forest is 25% oak trees. blankWater contains covalent b